twitter-292994_1280

יש לכם רעיון לאפליקציה ? הגנו על זכויותיכם !

יש לכם רעיון נהדר למיזם סטארט אפ בתחום טכנולוגי כלשהו, אפליקציה תוכנה או מוצר חדשני כלשהו, אתם חולמים עליו כל לילה ומתעוררים מידי בוקר עם רעיונות חדשים? ברוכים הבאים לסצנת הסטארט אפ הישראלית. עכשיו הגיע השלב שבו אתם נאלצים לחשוף את הרעיון שלכם בפני חברים, יועצים, ספקים או אפילו משקיעים פוטנציאלים. חשוב לציין, כי חשיפת הרעיון בפני אנשים אחרים הינה מחויבת המציאות, אם כדי לקבל מושג האם המיזם שלכם אכן מציאותי, האם מדובר במיזם חדשני, מה סיכויי המיזם? והאם מישהו יהיה מוכן להשקיע במיזם שלכם?

כיצד תוודאו, כי לא יגנבו לכם את הרעיון? ובכן, זו שאלה הנשאלת על ידי כל יזם המפתח אפליקציה או מקים מיזם טכנולוגי כלשהו. החשש מחשיפת הרעיון לעיתים רבות גורם ליזמים רבים להימנע מלחשוף את הרעיון שלהם והם נותרים עם רעיון מופשט המעלה אבק במוחם הקודח.

ובכן כאן אנו נכנסים לתמונה, כדי לסייע בידכם לשמור על זכויותיכם במיזם ולאפשר לכם לחשוף אותו בפני כל מי שתרצו.

בוא נאמר שחשבתם על רעיון לאפליקציה ייחודית שטרם נראתה בעולם.

בשלב הראשון אתם תצטרכו לפנות לאנשי מקצוע כדי שיסייעו לכם להוציא לפועל את המיזם החל משלב גיבוש רשימת אפיונים ועד לשלב השקת האפליקציה, גיוס משקיעים והשקעה בשיווק והפצת האפליקציה.

במפגשים עם אנשי מקצוע או משקיעים, חשוב מאוד להקפיד על קיומם של המסמכים הבאים:

הסכם סודיות. מומלץ להחתים בהסכם סודיות את כל מי שנחשף למיזם החדשני שלכם, בין אם מדובר במעצבים, במפתחים או באנשי שיווק והפצה של אפליקציות. לתשומת לבכם, ישנן טיוטות של הסכמי סודיות הקיימות ברשת האינטרנט, אולם אף אחת מהן אינה מתאימה לנסיבות הספציפיות שלכם. לשם התאמת הסכם סודיות לפי נסיבות המקרה שלכם, יש צורך לפנות לעורך דין הבקיא בתחום המכיר את נקודות התורפה ואת הדין הרלוונטי.

הסכם לעיצוב / פיתוח אפליקציה. אחד השלבים הראשונים בפיתוח אפליקציה הינו עיצוב דפי מסך (MOCK-UPS ) לצורך המחשת פעולת האפליקציה שברצונכם לפתח. עיצוב המוקאפים הינו חשוב ביותר מאחר והוא מתווה את הדרך, הסגנון והויזואליות שבממשק המשתמש ויכול לצבור נקודות רבות בשלב גיוס ההשקעה. לתשומת ליבכם, דפי מסך הינם יצירה המוגנת בזכויות יוצרים השייכת לקטגוריה של “יצירה מוזמנת”. בהתאם לסעיף 35 (א) לחוק זכות יוצרים, ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה, כולה או חלקה, הוא היוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע. המשמעות לכך היא שכל עוד לא תחתמו על הסכם מפורש עם המעצב, הרי שזכויות היוצרים בדפי המסך המעוצבים שקיבלתם, עלולות להיות בבעלותו. על כן, חשוב להקפיד על חתימת הסכם מפורט וברור עם כל ספק, מעצב, מפתח או כל מי שהנכם מקבלים ממנו שירותים כלשהם לבנייה או פיתוח האפליקציה.

בנוסף לחתימה על מסמכים אלו ניתן להגן על המיזם שלכם באמצעות דיני הקניין הרוחני. במאמר “הגנת דיני הקניין הרוחני על אפליקציות לאייפון ואנדרויד”  פירטנו בהרחבה את שלל האפשרויות העומדות בפני כל מי שפיתח אפליקציה כיצד להגן על זכויותיו, בין אם באמצעות פטנט, זכויות יוצרים וסימני מסחר. קראו ותדעו כיצד להבטיח את זכויותיכם.

הידעתם? ניתן להגן על אפליקציה באמצעות דיני זכויות היוצרים. בארה”ב למשל, ניתן לרשום זכויות יוצרים על ממשקי האפליקציה.

משרדנו מתמחה בהגנה על אפליקציות, מזימים טכנולוגיים וסטארט אפים. משרדנו מלווה מיזמים רבים שהצליחו וחלקם אף גייסו השקעות משמעותיות בישראל ובחו”ל. נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או הבהרה. תוכלו לפנות אלינו בטלפון 03-6966484 או לדוא”ל office@sivan-law.com

האמור לעיל אינו משווה משום חוות דעת משפטית כלשהי ויש להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום.

0 תגובות

השאר תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה