מהם המסמכים החשובים בפיתוח אפליקציה?

בואו נאמר שחשבתם על רעיון לאפליקציה ייחודית שטרם נראתה בעולם. בשלב הראשון אתם תצטרכו לפנות לאנשי מקצוע כדי שיסייעו לכם להוציא לפועל את המיזם החל משלב גיבוש רשימת אפיונים ועד לשלב השקת האפליקציה, גיוס משקיעים והשקעה בשיווק והפצת האפליקציה. במפגשים עם אנשי מקצוע או משקיעים, חשוב מאוד להקפיד על קיומם של המסמכים הבאים:

  1. הסכם סודיות. הסכם סודיות הינו הסכם שעליכם להחתים את כל מי שנחשף למיזם החדשני שלכם. אם מדובר במעצבים, במפתחים או באנשי שיווק והפצה של אפליקציות. לתשומת ליבכם, ישנם טיוטות של הסכמי סודיות הקיימים ברשת האינטרנט, אולם אף אחד מהם אינו מתאים לנסיבות הספציפיות שלכם. לשם התאמת הסכם סודיות לפי נסיבות המקרה שלכם, יש צורך לפנות לעורך דין הבקיא בתחום.
  2. הסכם לעיצוב / פיתוח אפליקציה. אחד השלבים הראשונים בפיתוח אפליקציה הינו עיצוב דפי מסך (MOCKUPS) לצורך המחשת פעולת האפליקציה שברצונכם לפתח. עיצוב המוקאפים הינו חשוב ביותר מאחר והוא מתווה את הדרך, הסגנון והויזואליות שבממשק המשתמש ויכול לצבור נקודות רבות בשלב גיוס ההשקעה. לתשומת ליבכם, דפי מסך הינם יצירה המוגנת בזכויות יוצרים השייכת לקטגוריה של “יצירה מוזמנת”. בהתאם לסעיף 35 (א) לחוק זכות יוצרים, ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה, כולה או חלקה, הוא היוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע. המשמעות לכך היא שכל עוד לא תחתמו על הסכם מפורש עם המעצב, הרי שזכויות היוצרים בדפי המסך המעוצבים שקיבלתם, עלולות להיות בבעלותו. על כן, חשוב להקפיד על חתימת הסכם מפורט וברור עם כל ספק, מעצב, מפתח או כל מי שהינכם מקבלים ממנו שירותים כלשהם לבנייה או פיתוח האפליקציה.
  3. הסכם שותפות.  רבים המקרים שבהם יזמים הסתכסכו ביניהם על הזכויות במיזם. הצורך בשיתוף יזמים אחרים נובע מכך שלא לכולם יש רקע טכנולוגי ולעיתים רבות יש צורך לצרף למיזם שותף בעל רקע טכנולוגי (בדרך כלל זה פשוט צעד מתחייב המציאות). לעיתים קורה שהמיזם אינו מצליח או שאחד היזמים פשוט מחליט לפרוש. מה קורה אז? עולה השאלה למי שייך המיזם? לכל המייסדים או רק למי שנשאר במיזם עד לשלב ההשקעה? סכסוכים ממן אלו פורצים בדרך כלל כאשר האפליקציה מצליחה או כאשר ישנו גיוס של השקעה באפליקציה. אז מתעוררים כל אלו ש”חושבים” שיש להם חלק בה. כדי למנוע תקלות, תביעות או טענות מצד אנשים כאלו, עליכם להקפיד היטב על קיומו של הסכם שותפות, שיסדיר ביניכם את היחסים וימנע סכסוכים מיותרים, הסכם שיקבע בדיוק מה קורה כאשר אחד היזמים פורש. זכרו, העדר קיומו של הסכם שותפות מפורט עלול להשפיע לרעה על נכונותו של משקיע מסוים להשקיע בכם. אף אחד לא ירצה להשקיע ב”מיזם מלוכלך”. על כן, מומלץ שלא להתחיל להשקיע זמן, משאבים וכסף באפליקציה ללא הסכם שותפות מסודר שיסדיר את זכויותיו של כל מי שיש לו חלק באפליקציה.

זכרו ! מי שחוסך במסמכי היסוד של הקמת האפליקציה עלול לשלם ביוקר כאשר היא תצליח.

בנוסף לחתימה על מסמכים אלו ניתן להגן על המיזם שלכם באמצעות דיני קניין רוחני. במאמר “הגנת דיני הקניין הרוחני על אפליקציות לאייפון ואנדרויד”  פירטנו בהרחבה את שלל האפשרויות העומדות בפני כל מי שפיתח אפליקציה כיצד להגן על זכויותיו, בין אם באמצעות פטנט, זכויות יוצרים וסימני מסחר. קראו ותדעו כיצד להבטיח את זכויותיכם.

משרדנו מתמחה בהגנה על אפליקציות, מיזמים טכנולוגיים וסטארט אפים. משרדנו מלווה מיזמים רבים שהצליחו וחלקם אף גייסו השקעות משמעותיות בישראל ובחו”ל.

יוסי סיוון הנו עו”ד בעלים של משרד עורכי דין המתמחה בקניין רוחני כמו גם סימני מסחר. המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, אין להסתמך עליו ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית.


Bangkok Thailand - June 17 2015 : A close-up photo of Apple iPad mini 2 start screen focused on App Store application icon. App Store is a digital distribution service for mobile apps on iOS platform developed by Apple Inc.

4 טיפים חשובים על איך להגן על ה UX\UI שבאפליקציה שלכם מפני העתקה

פיתחתם אפליקציה מבריקה, והצלחתם ליצור ממשק משתמש ייחודי בעל לחצנים אטרקטיביים, אופן הפעלה קל ומהיר ועיצוב מושך את העין, שילמתם עשרות או מאות אלפי שקלים לחברה לפיתוח אפליקציות ולמעצבים מוכשרים והגעתם לשלב שבו האפליקציה כמעט מוכנה להעלאה לחנות האפליקציות.

אתם בטח שואלים את עצמכם איך תוכלו להגן על חווית המשתמש וממשק המשתמש הייחודיים באפליקציה שלכם מפני העתקה? איך תוכלו למנוע מצב שבו תקופה קצרה לאחר השקת האפליקציה מתחרה שלכם פשוט יעתיק את הממשק וישיק אותו על אפליקציה משלו תחת שם אחר או זהות אחרת? במאמר זה נציג בפניכם אילו כלים משפטיים עומדים לרשותכם כדי לזכות בבלעדיות בממשק המשתמש שלכם.

twitter-292994_1280

יש לכם רעיון לאפליקציה ? הגנו על זכויותיכם !

כיצד תוודאו, כי לא יגנבו לכם את הרעיון? ובכן, זו שאלה הנשאלת על ידי כל יזם המפתח אפליקציה או מקים מיזם טכנולוגי כלשהו. החשש מחשיפת הרעיון לעיתים רבות גורם ליזמים רבים להימנע מלחשוף את הרעיון שלהם והם נותרים עם רעיון מופשט המעלה אבק במוחם הקודח.
בשלב הראשון אתם תצטרכו לפנות לאנשי מקצוע כדי שיסייעו לכם להוציא לפועל את המיזם החל משלב גיבוש רשימת אפיונים ועד לשלב השקת האפליקציה, גיוס משקיעים והשקעה בשיווק והפצת האפליקציה. במפגשים עם אנשי מקצוע או משקיעים, חשוב מאוד להקפיד על קיומם של המסמכים הבאים:

untitled

אפל הגישה התנגדות לסימן BIG APP באנגליה

חברת אפל הגישה לאחרונה לרשם סימני המסחר באנגליה התנגדות לרישום סימן המסחר  BIG APP בטענה שהסימן המבוקש הינו סימן הדומה עד כדי הטעייה לסדרת סימני הבית שלה APP STORE. חברת TCM BIG APP STORE חברה המשווקת פתרונות תוכנה לעסקים ולחברות בתחומים שונים http://tcmbigappstore.com/index.ph הגישה בקשה לרישום סימנה המסחרי    BIG APP כפי שנראה להלן : הבקשה הוגשה בתחום תוכנות […]