copyright-30343_1280 (1)

זכויות יוצרים בפורמט טלויזיוני, מאת עו”ד יוסי סיוון

זכויות יוצרים בפורמט טלויזיוני, מאת עו”ד יוסי סיוון

לאחרונה, אנו עדים לתופעה הולכת ונרחבת של רכישת פורמטים ישראלים לתוכניות טלויזיה שונות, בעיקר תוכניות ריאליטי, על ידי גורמים מסחריים בינלאומיים. ידוע כי, ענף תעשיית הפורמטים העולמי מגלגל עשרות מיליוני דולרים בשנה, החל ממכירה מלאה של פורמטים וכלה במתן רישיונות לשימוש בפורמטים המותאמים לקהל היעד בכל מדינה ומדינה.

נשאלת השאלה האם ניתן בכלל להגן על פורמט של תוכנית טלויזיה באמצעות דיני זכויות היוצרים ואם כן מהם התנאים לכך?

בדרך כלל, המהות העיקרית של פורמט טלויזיוני הוא ברעיון הייחודי הגלום בו. פורמט טלויזיוני מורכב בעיקרו מרעיון מרכזי וייחודי אחד הקורם עור וגידים באמצעות ההפקה ואופן ניהול התוכנית והצגתה בפני הצופים. כך למשל, הרעיון המרכזי בתוכנית “הרווק” הוא בבחור רווק, המחפש את אהבת חייו באמצעות תוכנית ריאליטי ואילו הרעיון המרכזי בתוכנית “בשידור חוקר” הוא בשחזור פשעים וניסיון לאתר את העבריינים בהשתתפות הצופים.

האם ניתן להגן על הרעיון המרכזי העומד בבסיס הפורמט הטלוזיוני?

סעיף 5 לחוק זכות יוצרים תשס”ח 2007 (ולהלן: “חוק זכות יוצרים”) קובע כי, אין הגנה על רעיון, אלא רק על אופן ביטויו.

מאחר והפורמט הטלויזיוני נשען בעיקרו על רעיון מרכזי אחד, הרי שלא תינתן הגנה על הרעיון המרכזי הגלום בפורמט. המשמעות של כך היא, שיוצר פורמט ריאליטי של תוכנית, אשר הרעיון המרכזי בה, הוא (למשל) שהמשתתפים עורכים תחרות מיבשת ליבשת כשבסופה זוכים במיליון ₪, לא יוכל למנוע שימוש באותו הרעיון של המרוץ על ידי פורמט אחר, שכן המדובר ברעיון מופשט גרידא.

אלא שניתן לדעתנו להגן על אופן ביטויו של הרעיון, הגלום הפורמט, כלומר על הדרך הייחודית שבה קורם הרעיון עור וגידים עד כדי תוכנית בעלת מאפיינים ייחודיים, שיחוק, תפאורה וכללים המייחדים את הפורמט ותורמים למורכבותו מעבר להיותו רעיון בסיסי ומופשט, שאף אינו ראוי להגנת זכויות היוצרים ורצוי שיישאר בגדר נחלת הציבור.

במקרה זה, ניתן יהיה לדעתנו להגן על הפורמט הטלויזיוני של המרוץ המשלב יחדיו את מרבית המאפיינים העיקריים של הפורמט (בתנאי שהמדובר בפורמט מקורי). כך למשל, כללי משחק (תקנון המרוץ) התפאורה והמסלולים (בחירת אופי המשחק והמסלולים של המרוץ) סגנון הצילום וההפקה (אופן ההפקה, שיטות צילום ואופן ניהול הראיונות עם המשתתפים), אופן בחירת המנצחים (שיטת חישוב הנקודות), אופן השתתפות הצופים וכו’, כל אלה הם בגדר דרכי הביטוי של הרעיונות הבלתי-מוגנים ההופכים את הפורמט לראוי להגנה החוסה תחת כנפי הגנת זכויות היוצרים.

כמובן שהקו המפריד בין רעיון לבין אופן ביטויו לא תמיד קל להבחנה ועשוי לעורר בעיות סבוכות, בעיקר באותם המקרים בהם עיקר הייחודיות של הפורמט מונחת ברעיון המרכזי שלו ולא בעצם ההפקה והצגת הפורמט בטלויזיה וכל תוכנית המבוססת על אותו הרעיון או רעיון דומה תעשה שימוש במאפייינים דומים.

סוגיית ההגנה על פורמט טלוויזיוני נדונה באופן עקיף בבית המשפט בישראל בבקשה שהוגשה על ידי רשות השידור למניעת שידורה של תוכנית בערוץ השני תחת השם “בשידור חוקר”, שלטענתה הפרה את זכויות היוצרים שלה “בפורמט, בעיצוב ובהעמדה” של התוכנית המקורית (המרצה מס’ 15289/91 רשות השידור נ’ ג.ג. אולפני ישראל – ירושלים בע”מ, רפי גינת ואח’).

במסגרת הבקשה טענה רשות השידור כי, התוכנית המשודרת על ידה מאז שנת 1986, זכתה לקהל צופים רב ורכשה מוניטין רב והיא מוגנת בזכויות היוצרים כפורמט טלוזיוני. מנגד טענו המשיבים, בין היתר, כי אין זכויות יוצרים בפורמט מאחר ואין הוא מהווה “יצירה” במובן חוק זכות יוצרים 1911. מאחר והתוכנית המקורית של רשות השידור נשענה ממילא על התוכנית האנגלית watch-crime קבע בית המשפט, כי בהעדר מקוריות התוכנית אינה חוסה תחת הגנת זכויות היוצרים ובכך למעשה נמנע מלדון בסוגיה זו באופן ישיר.

למרות העובדה, כי בית המשפט בישראל טרם קבע האם פורמט טלויזיוני מוגן כשלעצמו בדיני זכויות היוצרים, קיימת כיום לדעתנו אפשרות תיאורטית להגן על פורמט טלויזיוני מסוג תוכנית ריאליטי באמצעות זכויות היוצרים. אנו סבורים כי, פורמט טלויזיוני ייחודי ומקורי זכאי להגנת זכויות היוצרים במידה והוא עוטף את הרעיון המרכזי שבבסיסו במאפיינים ייחודיים ההופכים את הפורמט מרעיון מופשט להפקה ייחודית. להערכתנו, ההגנה תינתן להעתקה של הפורמט בכללותו (או העתקה של מרבית מאפייניו הייחודיים של הפורמט) ולא לשימוש ברעיון המרכזי, כרעיון מופשט בלבד.

כיצד ניתן להגן על רעיון לפורמט שפיתחתי?

מאחר ובישראל אין רישום פורמאלי של זכויות יוצרים (כפי שקיים בארה”ב למשל), הדרך העדיפה להגנה על יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, היא בהפקדתה אצל עורך דין הבקיא בתחום זכויות היוצרים. במקרה של פורמט טלויזיוני שטרם הועלה על המסך ניתן להעלות אותו על גבי נייר ולפרט עד כמה שניתן את מאפייני התוכנית, הכללים, הסגנון, תקנון המשחק, שיטות צילום (שוטים) וכו’. יצירה כזו עשויה להיחשב כיצירה ספרותית המוגנת בזכויות יוצרים בתנאי שהיא מקורית.

הפקדת היצירה עשויה לחזק את זכויותיך מהפן הראייתי בכל הנוגע למועד יצירת היצירה ויכולה לשמש כראיה בעלת חשיבות רבה נגד גורמים מסחריים אשר עשויים להפר את זכויותיך. כמו כן, רצוי להוסיף ולהחתים את הגורמים המסחריים עמם הינך מנהל משא ומתן על הסכם סודיות ורצוי אף להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום במהלך ניהול המשא ומתן לרכישת הפורמט אל מול הגורמים המסחריים. ישנה חשיבות רבה לאופן רכישת הפורמט, האם בדרך של רכישת זכויות שימוש המקנה זכויות חוזיות בלבד או בדרך של מכירה מלאה של זכויות יוצרים המעבירה את הזכויות הקנייניות ביצירה.

רוצים להגן על פורמט טלווזיוני שפיתחתם? פנו לעו”ד קניין רוחני – עו”ד יוסי סיוון באמצעות הטלפון 077-231-2126 או באמצעות דף יצירת הקשר של האתר. 

0 תגובות

השאר תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה