coffee on table in the night city

זהירות : 7 דרכים איך לאבד את המותג או סימן המסחר שלכם

WhatsApp Image 2020-10-28 at 15.49.08

יש לכם מותג מצליח בישראל ? שימו לב, אתם עלולים לאבד את המותג שלכם לידי המתחרים שלכם, אלא אם כן תנקטו במספר צעדי זהירות חשובים. הטיפים הבאים יחסכו לכם כסף. הרבה כסף והם מוגשים באדיבות עו”ד יוסי סיוון המתמחה בסימני מסחר:

  1. רשמו סימן מסחר

אם יש לכם מותג בשימוש ואין לכם סימן מסחר רשום אתם בסיכון רב.

המתחרים שלכם עלולים להקדים אתכם ולמנוע מכם שימוש בסימן שלכם. במקרה זה תיאלצו לנהל הליך משפטי ארוך ומורכב כדי להוכיח שיש לכם זכויות עדיפות במותג שלכם וישנם אף סיכויים שתאבדו את המותג שלכם. ישנם עסקים רבים שאיבדו את השם המסחרי שלהם רק בשל כך שלא השכילו לרשום סימן מסחר בזמן. עלות הליך משפטי שכזה יכולה להגיע למאות אלפי ₪?

אז מה עושים? רושמים סימן מסחר ומהר.

רישום סימן מסחר: למה לרשום סימן מסחר? כי סימן מסחר רשום יעניק לכם בלעדיות בשם המסחרי או בלוגו שלכם ללא כל הגבלה (בכפוף לחידוש כל 10 שנים) ובכך יחסום את המתחרים שלכם מלהטעות את ציבור הצרכנים או לרכב על המוניטין שלכם. כמו כן, אם תרשמו סימן מסחר לא תצטרכו להוכיח מוניטין בבית המשפט, דבר הכרוך בהליך מורכב ויקר מאוד.

2. עשו שימוש בסימן המסחר שלכם

רשמתם סימן מסחר? מעולה, עכשיו תתחילו מיד להשתמש בו. למה הכוונה? למכור את המוצרים שלכם ולדאוג לתעד את זה בחשבוניות וקבלות. לא השתמשתם בסימן במשך 3 שנים רצופות? אתם עלולים לאבד את סימן המסחר שלכם והמתחרים שלכם יוכלו לרשום אותו בבעלותם. אתם עלולים להתעורר בוקר אחד שבו הסימן שלכם יהיה שייך בכלל למתחרים שלכם.

התוצאה – מותג שהשקעתם בו כסף, זמן ואנרגיה עלול לעבור לידי המתחרים שלכם בקלות.

trademark sign protected with padlock on the white background (3d render)

3. הימנעו מגנריזציה של המותג שלכם

ישנם מותגים שעם השנים הפכו כל כך מזוהים עם המוצרים שלהם עד כדי כך שהשימוש בהם הפך לגנרי, למשל  Tipp-Ex  (טיפ אקס) הינו המותג של חברה גרמנית שיצרה את הטיפקס, נוזל המחיקה הידוע. במרוצת השנים הפך השם הזה לשם גנרי כך שכל נוזל מחיקה בעולם משווק היום תחת השם טיפ אקס; המילה JEEP שהינו כינוי של רכב שטח תוצרת פורד משנת 1944, כאשר במרוצת השנים הפך השם ג’יפ למילה נרדפת לרכב שטח בכל העולם (למרות שהיום עדיין מדובר בסימן מוגן); המונח “קרגו” (CARGO) בתחום האופנה, שהפך לשם גנרי עבור מכנסי דגמ”ח; המונח “פינג פונג”, שהיה בבעלות האחים פרקר, שהפך לכינוי משחק הספורט ;  השם “פיברגלאס” שהיה שייך לחברת אוונס קרונינג והפך לכינוי של המוצר עצמו ועוד.

במידה והמותג שלכם יהפוך לגנרי, הוא עלול שלא לזכות בהגנה של סימן מסחר יותר (והמתחרים שלכם עלולים אף הם להשתמש בשם הזה). בעיה נוספת היא שציבור הצרכנים מתחיל לאבד את הקשר בין היצרן למוצר עצמו, אינו מבדיל בין המותג לבין הקטגוריה ואינו מבין שמדובר במותג פרטי ולא בכינוי של מוצר. כתוצאה מכך הצרכן עלול לפנות למתחרים שלכם ולחשוב שהוא מקבל את המוצר שלכם בעוד שלמעשה יקבל מוצר של המתחרים שלכם. זוהי סכנה של אובדן פרסונאליות וייחודיות המותג והטמעה של המותג שלכם אל תוך השפה העברית.

אז מה עושים? נמנעים מלעשות שימוש בסימן המסחר שלכם כשם מתאר או כשם עצם.

למה הכוונה? ניקח דוגמא תיאורטית, אם יש לכם מוצר חדש שהוא מתקן המחובר לרכב המאפשר נשיאה של גלשן ושם המותג או הסימן המסחרי שלכם הוא “גלשגג”, מומלץ להימנע מלהשתמש בשם הזה כשם תואר או שם עצם. למה הכוונה? בפרסומים שלכם אל תציינו, “קנו גלשגג ב- 20% הנחה” או “ראיתם את הגלשגג החדש?” או “תגלשגגו את הרכב שלכם”, שכן בשימוש שכזה אתם מדללים את ייחודיות השם המסחרי שלכם והופכים אותו במו ידיכם לשם גנרי לגגונים לגלשנים, שזוהי בעצם הקטגוריה. במקום זה, ציינו בפרסומים ” קנו את גגון הגלשגג”.

דוגמא נוספת, אם השירות החדש שלכם הוא SUPREEM עבור שירותי מכירת רכבי פרימיום, אל תשתמשו בשם המסחרי SUPREEM כשם תואר כגון: ” בואו לרכוש את רכבי ה SUPREEM החדשים”. במקום זאת מומלץ להשתמש באופן הבא: ” SUPREEM מעניקה לכם הנחה של עד 20% ברכישת רכבי יוקרה”.

  1. חדשו את סימן המסחר בזמן

סימן מסחר רשום יעניק לכם בלעדיות למשך תקופה של 10 שנים ובתום תקופה זו עליכם להקפיד לשלם את האגרה ולקבל תעודת חידוש. לא הקפדתם לעשות זאת? אתם עלולים לאבד את סימן המסחר שלכם לנצח ובכדי להשיבו לידיכם תיאלצו לנהל הליכים משפטיים יקרים כדי להחזירו לתוקף, אם בכלל.

אז מה עושים? דואגים לשלם את האגרה ולהגיש בקשה לחידוש סימן מסחר כל 10 שנים, זה נקרא חידוש סימן מסחר.

רשם סימני המסחר בישראל

  1. אכפו את הזכויות שלכם נגד מתחרים

אם נתקלתם במתחרים שלכם העושים שימוש בשם שלכם או בשם הדומה עד כדי הטעייה למותג או לסימן המסחר שלכם ולא פעלתם להגנה על זכויותיכם, השתהיתם יתר על המידה אתם עלולים לשלם על כך מחיר יקר ובתי המשפט עלולים שלא להעניק לכם את ההגנה שאתם מצפים לקבל או  לקבוע שצדדים שלישיים הסתמכו על חוסר המעשה שלכם או להימנע מלתת לכם סעדים מיידים במקרים דחופים.

על כן, חשוב לזכור, ראיתם שימוש בלתי מורשה בסימן או במותג שלכם – פעלו באופן מיידי למנוע זאת.

  1. המתחרים שלכם עלולים לבטל את סימן המסחר שלכם  

ישנם מקרים שבהם המתחרים שלכם ינסו להגביל את פעילותכם באמצעות הגשת בקשה לביטול סימן המסחר שלכם. למשל, אם המתחרים שלכם סבורים שרשמתם את סימן המסחר שלכם בחוסר תום לב או במקרה ולא עשיתם שימוש בסימן המסחר שלכם במשך 3 שנים. במקרה וסימן המסחר שלכם יבוטל, לא תוכלו לקבל בלעדיות בסימן ולמעשה תאבדו את זכויותיכם.

אז מה עושים? הקפידו שסימן המסחר שלכם יתוחזק על ידי משרד עורכי דין המתמחה לכך, שידאג להזהיר אתכם בזמן ולמנוע טעויות שיסכנו את המותג שלכם.

וודאו שעורך הדין שלכם שומר על סימן המסחר שלכם ומעדכן אתכם בכל התפתחות שעלולה להשפיע על המותג שלכם? בקשו לקבל עדכון לפחות אחת לשנה.

  1. אל תרשו לאחרים להשתמש בסימן המסחרי שלכם ללא הסכם בכתב

ישנם מקרים רבים שבהם בעלי מותגים העניקו הרשאה לגורמים כאלו ואחרים לעשות שימוש בסימן שלהם מבלי שההרשאה תירשם כנדרש, ללא הסכם או ללא רישום בפנקס סימני המסחר ובכך נקלעו לתסבוכת משפטית עם גורמים אלו ובחלק מן המקרים אף איבדו את הזכויות בסימן.

על כן, בכל מקרה שאתם מעוניינים שאדם אחר ישתמש במותג או בסימן המסחרי שלכם, למשל זכיינים או מפיצים למיניהם, הקפידו להעלות על הכתב את כל התנאים הדרושים כגון, תמורה כספית, מועד תחילה ותום הרשאה, תנאי תשלום, דיווחים רבעוניים וכו’, הכל בנסגרת הסכם שנקרא “הסכם רישיון” או “הסכם זיכיון”, שיסדירו את תנאי ההרשאה במפורש.

Franchising on Black-Golden Watch Face with Closeup View of Watch Mechanism.

אין באמור משום ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא, מדובר במאמר התרשמותי בלבד ויש לקבל ייעוץ מעורכי דין הבקיאים בתחום בכל שאלה או בעיה בתחום.

יש לכם שאלה? פנו אלינו באמצעות טופס צור קשר.