הגנה על אפליקציות – שאלות ותשובות

מהי אפליקציה לסמארטפון?

אפליקציה סלולארית לסמארטפון הינה יישום של תוכנת מחשב על גבי מכשיר טלפון נייד (MOBILE), סמארטפון, IPAD או כל מכשיר דיגיטלי אחר המאפשר תצוגה ויזואלית. ליישומים אלו שימושים רבים כגון: משחקים, הקנית מידע, סיוע באיתור מקומות או עסקים, ועוד יישומים רבים ומגוונים המיועדים להקל על חיי היום יום או לספק בידור והנאה למשתמשים. קיימים כיום מאות אלפי אפליקציות המותקנות על מכשירי הסמארטפונים של מאות מיליוני אנשים בכל רחבי העולם.

האפליקציות הינן למעשה תוכנות מחשב, הנכתבות בשפות שונות בהתאם להעדפתו של המפתח, למורכבות האפליקציה ולדרישות הטכנולוגיות, כגון: HTML5, JAVASCRIPT, C++ , CSS וכו’. האפליקציות בדרך כלל מותקנות על מכשירי הסמארטפונים לאחר רכישתן והן מבוססות על מערכות הפעלה כגון מערכת ההפעלה IOS של חברת APPLE, ומערכת ההפעלה ANDROID של חברת גוגל. מערכת ההפעלה ANDROID הינה מגוונת ביותר ומאפשרת התקנה על מגוון רחב של סמארטפונים כגון LG SAMSUNG INFINITY ויתר המכשירים הסינים המשווקים כיום ברחבי העולם. מערכת ההפעלה של APPLE מאפשרת התקנה רק על מכשירי ה-APPLE.

האפליקציה המותקנת על גבי מכשיר הסמארטפון מאפשרת לכל מתכנת להגיע למאות מיליוני משתמשים פוטנציאלים ברחבי העולם באמצעות הסמארטפונים. ישנים סוגים רבים של אפליקציות כגון משחקים, אפליקציות לניהול חיי היום יום, איתור חניה, הכירויות, מוסיקה, וידיאו, משחקי ילדים, הימורים וכמעט כל נושא שרק אפשר לחשוב עליו בו ניתן להפיק תועלת כלשהי מהתוכנה המותקנת על הסמארטפון.

יש לי רעיון לאפליקציה מבריקה ! מה עליי לעשות?

הדבר הראשון שעליך לעשות, הוא לערוך חיפוש מעמיק במאגרי המידע בכדי לוודא שהאפליקציה שלך לא פותחה כבר על ידי אחרים, או כדי לבדוק האם ישנן אפליקציות דומות או אפליקציות המיישמות את אותו הרעיון.

ביצוע חיפוש כאמור עשוי לחסוך לך השקעה רבה הן מבחינה כספית והן מבחינת האנרגיה והשקעת הזמן הדרושים בפיתוח אפליקציה. מניסיוננו, יזמים רבים מזניחים את השלב הזה מתוך תקווה פנימית שלא קיימת אפליקציה כזו ומתחילים ל”ספור את המיליונים” עוד לפני שערכו בדיקה מעמיקה של השטח.

איך עורכים חיפוש אפליקציות?

חיפוש למציאת אפליקציות דומות עורכים במאגרי המידע הקיימים כיום ברשת האינטרנט. ישנם שלושה מאגרי מידע חשובים:

האחד: אתר האפליקציות של אפל – ה APPSTORE

השני: אתר האפליקציות של גוגל אנדרויד – חנות PLAY

השלישי: מנועי החיפוש הגדולים הקיימים כיום ברשת, ובעיקר GOOGLE

רק לאחר בדיקה מעמיקה של מאגרי המידע הנ”ל מומלץ להמשיך הלאה בתהליך פיתוח האפליקציה. חשוב לציין, כי גם אם מצאתם אפליקציה דומה, אין זה אומר סוף הדרך מבחינתכם. ישנן אפשרויות רבות לפתח אפליקציה המיישמת רעיון מסוים, ובהחלט ייתכן שהאפליקציה שלכם תהיה טובה ויעילה יותר משל אחרים.

הדרך המומלצת לביצוע החיפוש הינה בהקלדת כל מילות החיפוש הרלוונטיות לפעולת האפליקציה. אין להסתפק בביצוע חיפוש לשם האפליקציה בלבד שכן אפליקציות רבות עושות שימוש בשמות מסחריים שאינם קשורים בהכרח לפעילות האפליקציה. כך למשל, בביצוע חיפוש לאיתור אפליקציה שמאתרת בני זוג להיכירויות למשל, יש להקליד את כל הצירופים האפשריים: אפליקציה, הכרויות, בני זוג, איתור, JPS , וכו’.

איך אפשר להגן על הזכויות שלי באפליקציה?

תחום ההגנה על אפליקציות ישנן מספר הגנות רלוונטיות. חשוב מאוד בשלב הראשון לסווג באיזו סוג של אפליקציה מדובר.

בדרך כלל, כאשר מדובר באפליקציה הנשענת על רעיון בסיסי ואין בה פיתוח מתוחכם מבחינת שפת התוכנה או התקדמות המצאתית, הרי שהדרך הראויה להגן על זכויותיך באפליקציה הינה באמצעות הגנת זכויות היוצרים. ניתן להגן על האפליקציה באמצעות הפקדת זכויות יוצרים בישראל וכן רישום זכויות יוצרים בארה”ב.

כאשר מדובר באפליקציה שיש בה משום התקדמות המצאתית מבחינת פיתוח התוכנה תוכל להגן עליה באמצעות הגשת בקשה לפטנט. אולם הגנה זו רלוונטית לארה”ב ולא לישראל, שכן בישראל לא ניתן להגן על אפליקצית תוכנה בפטנט.

חשוב מאוד להגן גם על שם האפלקציה באמצעות רישום סימן מסחר על שם האפליקציה ו/או על הלוגו המסמן את האפליקציה. רישום סימן מסחר על שם האפליקציה תעניק לך בלעדיות טריטוריאלית (הגנה במדינה שבה נרשם סימן המסחר) ותוכל למנוע מאחרים לעשות שימוש בשם זהה או דומה עד כדי הטעייה לאפליקציה שלך.

מה צריך להכין כדי לבצע הפקדה של האפליקציה?

די לבצע הפקדה של האפליקציה במשרדנו אנו דורשים הכנה של המסמכים הבאים:

א. צילום / שרטוט של כל דפי המסך של האפליקציה לפי סדר הפעלתן בצבע וזאת בשני עותקים מקוריים. הכוונה לדפי מסך שיהוו בסיס לפיתוח האפליקציה על ידי מפתח אפליקציות מקצועי (מתכנת אפליקציות). בדרך כלל המדובר בדפי מסך שהוכנו לצורך פיתוח האפליקציה.

ב. הכנת טקסט המסביר את פעילות האפליקציה ואת אופן השימוש בה

ג. שם ותעודת זהות מקורית של בעל האפליקציה

חשוב לציין כי בישראל אין רישום חוקי של זכויות יוצרים (בשונה מארה”ב, שם קיים רישום מסודר המעוגן בחוק) ועל כן הדרך המומלצת הינה הינה עריכת תצהיר מאומת על ידי עורך דין. בתצהיר זה מצהיר הבעלים על פיתוח האפליקציה, מועד הפיתוח, מאפייני האפליקציה וכן פרטים רלוונטים נוספים. תצהיר זה מופקד על ידי עורך הדין ומכאן שם הפעולה – הפקדת האפליקציה אצל עורך דין.

מה עלי לעשות בטרם הצגת האפליקציה בפני משקיעים או מפתחי אפליקציות?

לאחר קבלת עותק מתצהיר חתום ומאומת על ידי עורך דין ניתן להתחיל את שלב הפיתוח העסקי והטכנולוגי של האפליקציה, לרבות הצגתה בפני מפתחי אפליקציות, ספקים, מעצבי אפליקציות, משקיעים, אנג’לים וכו’.

בטרם הצגת האפליקציה בפני משקיעים, ספקים, מעצבים או כותבי אפליקציות מומלץ להחתים אותם על הסכמי סודיות (NDA). הסכמי סודיות יבטיחו כי הגורמים שעמם התקשרת ישמרו בסוד את תוכן האפליקציה ולא יחשפו אותו בפני אחרים.

חשוב לציין, כי הסכמי הסודיות נועדו לחזק את ההגנה על זכויותיך גם במקרים בהם קשה יהיה להגן על מרכיבי האפליקציה באמצעות זכויות היוצרים. מסמך סודיות זה מעגן הסכמה חוזית לכל דבר ועניין בינך לבין האדם עימו התקשרת לשמירה על סודיות וזאת ללא כל קשר לנושא הגנת זכויות היוצרים על האפליקציה.

משרדנו עורך הסכמי סודיות עבור מפתחי אפליקציות ויזמים רבים. חשוב לציין, כי בנושא זה יש לערוך הסכם סודיות ספציפי בכל מקרה ומקרה לפי הנסיבות עצמן. הסכם סודיות אינו “טופס סטנדרטי” אלא מסמך חשוב ובעל ערך רב שיש להתאימו לנסיבות הספציפיות. כמו כן, סביר להניח שלגורמים עמם תתקשרו תהיינה הערות להסכם הסודיות וחלקם אף יסרבו לחתום עליו. במקרים כאלו מומלץ לפנות אלינו בכדי לקבל ייעוץ משפטי אודות הסיכונים הכרוכים בכך.

אני רוצה לחתום על הסכם עם חברה לפיתוח אפליקציות. האם חשוב להתייעץ עם עורך דין?

בוודאי. לחברות פיתוח אפליקציות ישנם אינטרסים שונים משלך. ההסכמים של חברות לפיתוח אפליקציות בדרך כלל מוטים לטובת החברות וזאת מכל הבחינות, הן מבחינת ההגנה על זכויותיך והן מבחינת תנאי העסקה, תנאי התשלום, התקדמות הפרוייקט, תמיכה וכו’. חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין בטרם חתימה על הסכם לפיתוח אפליקציה ולא לאחר מכן. עריכת הסכם הוגן וסביר השומר על זכויותיך יחסוך לך בהמשך הדרך סכסוכים ובעיות רבוות עם חברות אלו.

כך למשל ישנם מספר נושאים חשובים בהסכמים אלו המחייבים מתן תשומת לב מלאה כגון, סודיות, אי תחרות, לוח זמנים לפיתוח, תנאי תשלום, פיקוח ובקרה, איכות, אחסנה ושירותים וכו’.

משרדנו מספק ייעוץ משפטי שוטף בכל הנוגע לעריכת הסכמים לפיתוח אפליקציות וזאת הן לחברות פיתוח אפליקציה והן ליזמים עצמם. נשמח לעמוד לרשותכם.

מאמרים בנושא אפליקציות