אין דבר כזה סימן מסחר כללי

רבים סבורים בטעות, כי רישום סימן מסחר יעניק להם בלעדיות כללית על כל מוצר או שירות. חשוב להזכיר, לא קיים דבר כזה שנקרא “סימן מסחר עולמי” או “סימן מסחר כללי”.

כל סימן מסחר חייב להיות משוייך לסיווג ספציפי בהתאם לתחום ולתעשייה הרלוונטית. בשפה המקצועית זה נקרא סיווג סחורות ושירותים. במילים אחרות, אם למשל אתם מעוניינים לזכות בבלעדיות בשם MASTIK בתחום האופנה, אז יהיה עליכם להתאים את הבקשה לרישום סימן מסחר הן לקטגוריה הספציפית והן לסיווג הספציפי.

לא תוכלו לזכות בהגנה לגבי כל מגוון המוצרים הקיימים בשוק אלא אם כן רשמתם סימן מסחר. במילים אחרות, אם רשמתם את הסימן MASTIK בתחום האופנה והמתחרה שלכם יחליט לפתוח חנות בורקסים לידכם ולמכור בורקסים תחת השם MASTIK קרוב לוודאי שלא תוכלו למנוע זאת ממנו, מאחר וסימן המסחר שלכם נרשם רק בתחום האופנה (כמובן שיש חריגים לכך, למשל במקרה של קוקה קולה שאז מדובר בסימן מסחר מוכר היטב וזכה למוניטין בינלאומי, כמובן שאז יהיה זה אפשרי).

סימן מסחר חייב להיות משויך לקטגוריה מסוימת. ישנן שתי קטגוריות של סימן מסחר :

  1. סימן מסחר על סחורות
  2. סימן מסחר על שירותים

ההחלטה לאיזה קטגוריה יש לשייך את סימן המסחר שלכם היא חשובה מאוד מאחר והיא תשפיע על חוזקו של הסימן המסחר ועל היקף ההגנה החלה עליו, במידה ותצליחו לרשום סימן מסחר.

כך למשל, במידה ובחרתם להגן רק על מוצרי האופנה, אזי הבחירה הנכונה היא סימן מסחר על סחורות. סימן זה יעניק לכם הגנה (במידה ונרשם) רק על מוצרי האופנה אולם לא נעניק לכם הגנה על השירותים שאתם מספקים תחת הסימן המבוקש. למשל, שירותי שיווק ופרסום במדיה, פרסום באינטרנט, רשתות חנויות, כל אלו חייבים להיות מכוסים תחת קטגוריה של שירותים בסיווגים שונים. במידה ולא טרחתם להרחיב את הקטגוריה גם לשירותים, ההגנה שלכם תהיה מאוד מצומצמת ותקשה על אכיפת זכויותיכם.

טעות בהגדרת הסיווג של סימן המסחר עלולה לעלות ביוקר

אחד המרכיבים החשובים ביותר בבקשה לרישום סימן מסחר הוא בחירת הסייוג הרלוונטי.

לאחר שתחליטו האם אתם רוצים להגן על השירותים או על המוצרים שאתם מתכוונים לשווק תחת סימן המסחר המבוקש יש לבחון מהו הסיווג הנכון.  במדינת ישראל תהליך רישום סימן מסחר מבוצע בהתאם לאמנת ניצה, הכוללת 34 סיווגים עבור סחורות ו- 11 סיווגים עבור שירותים.

מומלץ מאוד להיוועץ עם עורך דין הבקיא בתחום בטרם בחירת הסיווג הרלוונטי שכן במידה ובחרתם בסיווג שאינו מתאים, הבקשה שלכם עלולה להידחות וכספי האגרה עלולים לרדת לטימיון.

טעות בניסוח הבקשה לסימן מסחר יכולה להביא לדחייתה ולסיבוכים משפטיים מיותרים

לא רק בחירת הסיווג הנכון היא חשובה. אופן ניסוח הבקשה עצמה הינו חיוני ביותר ודורש ידע ומקצועיות בתחום.

בסרטון הבא המסביר על תהליך רישום סימן המסחר תוכלו להתרשם מהחשיבות שבבחירת עורך דין הבקיא בתחום בטרם הגשת הבקשה.

לכל פעולה יש תוצאה.

בתחום רישום סימני המסחר, הגשת בקשה לסימן מסחר ללא קבלת ייעוץ עלולה לא רק להביא לדחייתה, אלא גם לסבך אתכם מבחינה משפטית, למשל הגשת התנגדות לרישום סימן מסחר ולהיות כרוכה בסיכון של הוצאות משפטיות מיותרות. צפו בסרטון הבא ואם יש לכם שאלות פנו אלינו באמצעות האתר.

אין באמור לעיל כדי להוות משום חוות דעת משפטית ומומלץ להיוועץ עם עורך דין הבקיא בתחום.