DSC04093_optimized - 50%

יוסי סיוון ושות' הינו משרד בוטיק ייחודי המתמחה בתחומי הקניין הרוחני והמשפט המסחרי.

בתחום הקניין הרוחני מתמחה המשרד בייצוג וייעוץ משפטי בתחום דיני זכויות יוצרים, סימני מסחר,  פטנטים, מדגמים, חיקויים מסחריים, סודות מסחריים, גניבת עין, הגנה על מותגים ועיצובים, קניין רוחני וכד'. אנו עוסקים במתן ייעוץ משפטי שוטף וכן ייצוג משפטי וניהול הליכים בבתי המשפט, אכיפה ורישום זכויות, הליכים ברשם הפטנטים וסימני המסחר, חוות דעת משפטיות בקניין רוחני, חיפוש סימן מסחר, דיני אינטרנט ומחשבים וכן כינוס ותפיסת נכסים בתיקי עוולות מסחריות. 

בתחום המשפט המסחרי משרדנו מספק ייעוץ משפטי שוטף ליזמים, חברות מסחריות, גורמים פרטיים  וחברות אינטרנט והייטק בכל הנוגע להקמת מיזמים עסקיים, הקמת סטארטאפים מן היסוד החל מגיבוש הרעיון ועד לגיוס משקיעים, ליווי שוטף ליזמים ולחברות לרבות ביצוע בדיקות נאותות עבור משקיעים וחברות מסחריות, ליווי משפטי שוטף בתחום פיתוח אפליקציות, ניסוח הסכמים לפיתוח אפליקציות וכד'.  

משרדנו מתמחה בתחומי הקניין הרוחני בקרב התעשיות הבאות: אופנה ולבוש, הגנה על מוצרים תעשייתיים, מסחר וקמעונאות, תוכנות מחשב ומולטימדיה, אינטרנט ותקשורת, מוסיקה ואומנות וכן בתחומי ההייטק השונים.

משרדנו שם לנגד עיניו את טובת הלקוח כאינטרס ראשון במעלה ומאמין בעקרון של ניהול הליכים משפטיים קצרים וממוקדים, הימנעות מניהול הליכי סרק חסרי תועלת , השגת תוצאות מרביות בתקופה קצרה ככל הניתן והתחשבות עילאית בצרכי הלקוח ובשיקולים הכלכליים הכרוכים בניהול הליכים בבתי המשפט בישראל כחלק בלתי נפרד מהשיקולים הדרושים.

היתרון היחסי של משרדנו מונח בשילובם של מספר מרכיבים חיוניים וחשובים :משרד מקצועי וממוקד מטרה בעל יכולת הענקת יחס אישי ופרטני לכל לקוח, ניסיון מעשי בשטח של מספר שנים במשרדים הגדולים במדינה בניהול בתיקי ליטיגציה מסחרית בהיקפים של מיליוני שקלים , יכולת הרכבת תבנית עלויות הגיונית וסבירה, המותאמת באופן אישי לצרכי הלקוח ולסוג השירות המשפטי הנדרש, כאשר כל תיק נתפר לפי מידותיו.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או בעיה. פנו אלינו בטלפון 03-6966484 – יוסי סיוון , עו"ד בקניין רוחני

באתר זה תוכלו למצוא מאמרים, חדשות ועדכונים שוטפים בתחומי התמחותו של המשרד:

פרסומים אודות משרדנו:

אמזון

רישום סימן מסחר – אמזון

אם אתם סוחרים באמזון (Amazon) אתם בוודאי מכירים את התופעה של חיקויים וזיופים של מוצרים שונים. סוחרים רבים המשיקים מוצרים באמזון, מגלים כי המוצרים הייחודיים שלהם מועתקים מידי פעם על ידי גורמים שונים ברשת.

המוצרים המועתקים נמכרים במחירים זולים ביותר תוך פגיעה קשה ביותר בהיקפי המכירות שלהם. ישנם סוחרים שהיקף העסקאות שלהם התרסק בעקבות תופעת החיקויים ברשת והיו כאלו אף שנאלצו להשיק את המוצר שלהם תחת מותג חדש בעקבות תופעת החיקויים, דבר שהסב להם הוצאות כספיות משמעותיות.

זיופים והעתקות

במאי 2017 יצאה אמזון עם תוכנית חדשנית שנועדה להתמודד עם תופעת הזיופים. תוכנית זו נקראת בשם Brand Registry . זוהי תוכנית חדשנית של אמזון המאפשרת לכם שליטה טובה יותר על אופן הפצת המוצרים שלכם במרחבי שוק המסחר האלקטרוני של אמזון, מניעת שימוש לרעה במילות מפתח, שמירה על בלעדיות במותג ויכולת טובה יותר במאבק נגד זיופים והעתקות.

תוכנית ה- Brand Registry מעניקה לכם יכולת טובה יותר לאתר תכנים ותצוגות ויזואליות באמזון ולדווח על חשד להפרת של זכויותיכם. התוכנית מאפשרת לכם להסיר תכנים ומוצרים הנחשדים כמפרים את זכויותיכם במותג הייחודי שלכם. תוכנית זו מאפשרת לצרכנים הפוטנציאלים שלכם לאתר את המוצרים שלכם בצורה טובה יותר במנוע החיפוש של אמזון באופן שהמוצרים שלכם יופיעו בעמודים הראשונים של תוצאות החיפוש.

על מנת להירשם לתוכנית ה- Brand Registry באמזון עליכם להראות, כי הינכם בעלים של מותג רשום, והכוונה היא לסימן מסחר רשום בכל מדינה שבכוונתכם לסחור בה. סימן המסחר שלכם חייב להירשם בצורה של סימן מילולי הכולל מילים שניתנות לאיתור באמצעות מנוע החיפוש של אמזון.

הורד (1)

על כן, עליכם להגיש בקשה לסימן מסחר רשום במדינה הרלוונטית שבה היקף המכירות שלכם הוא המשמעותי ביותר. מרבית הסוחרים רושמים סימן מסחר בארה"ב, שבה נמצא קהל המשתמשים הגדול ביותר. במידה ותצליחו לרשום את סימן המסחר שלכם תוכלו לעמוד בתנאים של תוכנית ה- Brand Registry  ולמנוע הפצה של חיקויים זולים של המוצרים שלכם.

כיום קרוב ל- 60,000 סוחרים רשומים ב- Brand Registry. על מנת לבחון האם אתם עומדים בקריטריונים של תוכנית  ה- Brand Registry עליכם לבדוק בקישור הבא .

התנאי הראשון הוא הוכחת קיומו של סימן מסחר רשום בבעלותכם בכל אחת מהמדינות המפורטות להלן:

ארה"ב, קנדה, מקסיקו, ברזיל ,אנגליה, גרמניה, צרפת, איטליה, ספרד, יפן, הודו, אוסטרליה. לשם כך עליכם לפנות לעורך דין קניין רוחני, המתמחה ברישום סימני מסחר ברחבי העולם ולשכור את שירותיו לצורך רישום סימן המסחר בבעלותכם.

רשם סימני המסחר בישראל

בניגוד לדיעה הרווחת, רישום סימן מסחר אינו פעולה טכנית שכל אחד יכול לעשות בעצמו, אלא פעולה משפטית מהותית הדורשת ידע, ניסיון ומומחיות. מומלץ מאוד שלא לנסות לרשום את סימן המסחר לבדכם (בחלק מן המדינות אף לא תוכלו לעשות זאת ללא סיוע מקצועי). רישום סימן מסחר הינו פעולה שיש בה כדי להשפיע על הזכויות המסחריות שלכם במרחב המסחרי של אמזון ועל כן כישלון או טעות כלשהי עלולה להשפיע גם על ביצועי המסחר שלכם.

אנו מתמחים ברישום סימני מסחר ברחבי העולם מזה יותר מ- 16 שנה ונציגינו המקומיים בכל רחבי העולם מומחים ברישום סימני מסחר בכל מדינה ומדינה, החל משלב הגשת הבקשה ועד לקבלת התעודה הרשמית.

מעוניינים לרשום סימן מסחר באמזון? פנו אלינו בטלפון 03-6966484 או באמצעות דף יצירת קשר.

marijuana-leaf

הגנת דיני הקניין הרוחני על זנים של צמח הקנאביס

רקע: תעשיית הקנאביס

תעשיית הקנאביס לשימושים רפואיים, קוסמטיים ופארארפואיים החלה לתפוס תאוצה רבה ברחבי העולם בעקבות חקיקות חדשניות במדינות השונות. החקיקה החדשה במדינות המערב כגון ארה"ב, קנדה, אירופה יצרה למעשה שוק חדש שלא היה קודם לכן.

כיום, זנים חדשים של צמח הקנאביס בעלי מאפיינים חדשניים כגון, טעם, ריח ושימושים קוסמטיים, משווקים ברחבי העולם כמוצרים סטנדרטים לכל דבר ועניין בהיקפים משמעותיים, בעיקר בארה"ב, באיחוד האירופי ובמדינות בהן שיווק של מוצרים כאלו מותרים על פי הדין המקומי, למשל, עוגיות קנאביס Cookies Kush המשמשים בין היתר לטיפולים רפואיים כגון טיפול בלחץ, דיכאון, כאבי גוף וכאבי ראש ואינסומניה (נדודי שינה).

אנליסטים ברחבי העולם צופים גידול משמעותי בתעשיית הקנאביס הרפואי המבוסס על זנים חדשנים של צמח הקנאביס. חשוב לציין, כי צמח הקנאביס בו נעשה שימוש על ידי צרכנים פרטיים (כדין או שלא כדין) מכיל רמות גבוהות ביותר של Tetrahydrocannabinol (THC)  הידוע כרכיב המשפיע על פעילותו של המוח, ובכלל זה מצבי הרוח והשפעה על מצבו הנפשי של המשתמש.

רכיב אחר שנמצא בצמח הקנאביס הוא cannabidiol (CBD) ששמו נקשר עם הפחתת חרדות  והפרעות נפשיות, כגון הזיות ופארנויה.

ישנו הבדל רב בין קנאביס חוויתי לקנאביס רפואי. בקנאביס רפואי ישנו שימוש מופחת ברכיבים הקשורים להשפעה המנטלית של הצמח כלומר ב- Tetrahydrocannabinol (THC)  וב- cannabidiol (CBD).

קנאביס עוגיות

איך ניתן לקבל בלעדיות על זן חדש של צמח הקנאביס בישראל?

זני צמחים חדשים מוגנים בישראל מכוח חוק זכויות מטפחים תשל"ג 1973 המבוסס ברובו על האמנה הבינלאומית בדבר הגנה על זנים חדשים של צמחים Union for the Protection of New Plant Varieties,  היא אמנת UPOV משנת 1962. אמנת – UPOV תוקנה מאוחר יותר וישראל הצטרפה אליה בשנת 1984. מטרת האמנה היא ליצור אחידות ושיתוף פעולה בהגנה על זני צמחים חדשים ולעודד את פיתוח החקלאות בישראל האמצעות המרצת יזמות וחדשנות בחקלאות. חוק זכות מטפחים מבוסס בין היתר על אמנה זו.

חוק זכות מטפחים מאפשר קבלת זכויות בלעדיות לשימוש בזן צמחים חדש כל עוד הזן נרשם כדין בספר זכויות המטפחים שבמשרד החקלאות.

על מנת לקבל זכויות בלעדיות על זן צמח קנאביס, יש לעמוד במספר תנאים עיקריים:

  • זן הקנאביס צריך להיות חדש בישראל ובעולם. כלומר הוא שונה בצורה ברורה מכל זן אחר שהיה ידוע בזמן בו הוגשה הבקשה. בעניין זה ישנה תקופת חסד של שנה.
  • הזן אחיד במידה מספקת בתכונות היסוד שלו.
  • תכונות היסוד שלו יציבות, תיאורו ותכונותיו נשמרים אף לאחר ריבוי חוזר, ואם הטיפוח מהווה מחזור שלם – תכונותיו נשמרות בסיומו של כל מחזור.​

השלב הראשון הוא קבלת ייעוץ מקצועי על מנת לבחון התאמת הזן לרישום והשלב השני הוא הגשת בקשה למשרד החקלאות לרישום זכות מטפחים וכן תשלום האגרה הנדרשת העומדת נכון להיום על סך של 7,036.00 ₪ .

לוגו חקלאות

 

 

הגנה על זני קנאביס באמצעות רישום פטנט

בישראל לא ניתן להגן על זן חדש של צמח קנאביס באמצעות רישום פטנט וזאת מכוח סעיף 7 לחוק הפטנטים הקובע, כי לא יינתן פטנט זנים חדשים של צמחים או בעלי חיים.

בארה"ב לעומת זאת ניתן להגן על זן חדש של צמח הקנאביס באמצעות רישום פטנט. למעשה, ההגנה הנפוצה ביותר בארה"ב בנושא זה הינה הגנת הפטנטים אולם אכיפת הפטנט תהיה מוגבלת בשל הדין הפדראלי בכל מדינה ומדינה. למשל, בוושינגטון מותר שימוש עצמי ורפואי, אולם במונטנה מותר רק שימוש רפואי. במדינת ויומינג למשל נאסר השימוש לחלוטין בקנאביס (למפת חוקיות השימוש לפי מדינות ראו בקישור הבא). אפשרות נוספת היא הגנה על זן קנאביס חדש באמצעות רישומו כזכות מטפחים לפי חוק זכות מטפחים האמריקאי.

רישום פטנט על זן צמחים חדש הינו פשוט יותר מאשר רישום זכות מטפחים המחייבת עמידה בקריטריונים נוקשים יותר. ניתן גם לקבל פטנט על שיטה או תהליך להצמחת זן קנאביס באופן שמרחיב את האפשרויות עוד יותר. על מנת לקבל פטנט על זן קנאביס חדש יש להראות כי מדובר בזן חדש שטרם פורסם קודם ושאינו ברור מאליו.

בשנים האחרונות הוענקו בארה"ב מספר פטנטים על צמחי קנאביס. ברשימת החברות המחזיקות בפטנטים בתחום הקנאביס מצויות בין היתר החברות הבאות, הנחשבות לגדולות בעולם בתחום המחקר הרפואי:  אבוי, סנופי, בריסטול מאיירס, סקוויב, פייזר, האוניברסיטה העברית, אונבירסיטת קונטיקט, גלקסוסמיטליין ועוד (לרשימת החברות המחזיקות בפטנטים בארה"ב בתחום הקנאביס ראו בקישור הזה).  לפי פרסומים של חברת ראוטרס, חברת ABBVI מחזיקה במספר הרב ביותר של הפטנטים (154) ואילו האוניברסיטה העברית בירושלים מחזיקה  ב-32 פטנטים רשומים בתחום הקנאביס.

usa

הגנה על מותגי הקנאביס באמצעות רישום סימן מסחר

מוצרים המבוססים על צמח הקנאביס משווקים תחת שמות מותגים שונים המיועדים לבדל את המוצר מפני המתחרים ולהעניק בלעדיות לבעל הזן או המוצר בשם או בלוגו המשמש לשיווקו.

באופן עקרוני, שם של מותג מבוסס קנאביס ניתן לרשום כסימן מסחר רשום בישראל ובמדינות נוספות בעולם אולם יש לבחון את הדין בכל מדינה ומדינה. בארה"ב למשל, נדחו מספר בקשות לרישום סימני מסחר בטענה, כי השימוש במוצרים הכלולים בהם אינו חוקי בהתאם לדין הפדראלי. כך למשל הגביל רשם סימני המסחר בארה"ב בקשות לרישום סימני מסחר המורכבות מהמילים MARIJUANA והא דוחה באופן עקבי בקשות לרישום סימני מסחר הכוללים מוצרים מצמח הקנאביס היות ועל פי דיני חלק ממדינות ארה"ב שימוש במוצרים שכאלו אסור על פי חוק (CSA).

גידול קנאביס

חשוב לזכור היטב כי בטרם הגשת בקשה לרישום סימן מסחר עבור מוצר מבוסס קנאביס במדינה כלשהי מומלץ להיוועץ עם עורכי דין הבקיאים בתחום הקנאביס שינסחו את הבקשה כנדרש.

עוד חשוב לצייר כי נוכח האיסור הקיים בחוק לשימוש בצמח הקנאביס, שימוש עצמי ושימוש רפואי, אלא במגבלות החוק, בכל מדינה ומדינה, מומלץ לקבל חוות דעת משפטית מפורטת בטרם ביצוע כל פעולה הקשורה בכך. זכרו כי פקודת הסמים המסוכנים בישראל מגדירה את צמח הקנאביס, וכל חלק ממנו, כ"סם מסוכן" אשר כל פעולה בו אסורה אלא אם ניתן לכך רישיון כדין.

הבהרה: מדובר במאמר התרשמחותי בלבד, אין באמור לעיל כדי להוות משום חוות דעת משפטית כלשהי, אין להסתמך על מאמר זה ומומלץ להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום.

לקבלת ייעוץ בתחום צמח הקנאביס פנו אלינו בטלפון 03-6966484 או בצור קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

צמח תמונה

מהי זכות מטפחים ?

זכות מטפחים: הפטנט של החקלאים

זכות מטפחים הינה זכות בלעדית המוקנית על ידי מדינת ישראל למפתח של זן צמחים חדש שטרם נראה בעולם. זכות זו ניתנת באמצעות הנפקת תעודת רישום לזכות מטפחים והיא נרשמת בספר זכויות מטפחים על שמו של מפתח הזן החדש.  זכות מטפחים ניתנת למפתח הזן החדש מכוח חוק זכות מטפחים, התשל"ג-1973 שמבוסס ברובו על  האמנה הבינלאומית בדבר הגנה על זנים חדשים של צמחים Union for the Protection of New Plant Varieties,  היא אמנת UPOV משנת 1962. אמנת – UPOV תוקנה מאוחר יותר וישראל הצטרפה אליה בשנת 1984. מטרת האמנה היא ליצור אחידות ושיתוף פעולה בהגנה על זני צמחים חדשים ולעודד את פיתוח החקלאות בישראל האמצעות המרצת יזמות וחדשנות בחקלאות. חוק זכות מטפחים מבוסס בין היתר על אמנה זו.

ישראל היא אחת מהמדינות שחתומות על אמנה בינלאומית בדבר הגנה על זנים חדשים של צמחים. חוק זכות מטפחים שחוקק בישראל בשנת 1973 מתבסס על אמנה זו, במטרה לעודד חקלאיים לטפח זנים חדשים על ידי הגנה על זכויותיהם ובכך לפתח את החקלאות הישראלית.

 

מהם התנאים בהם זן צריך לעמוד כדי שיהיה ניתן לרשום את הזכות בספר הזכויות?

סעיף 6 לחוק זכות מטפחים קובע כי זן צמחים יהיה כשר לרישום כזכות מטפחים, אם מתקיימים לגביו התנאים הבאים:

  1. הזן חדש, כלומר הוא שונה בצורה ברורה מכל זן אחר שהיה ידוע בזמן בו הוגשה הבקשה לרישום הזכות בו. זן ייחשב כזן חדש גם אם חומר הריבוי או החומר המאוסף שלו נמכר או הועבר בטרם שהוגשה הבקשה לרישום הזכות בו, על ידי מפתח הזן או בהסמכתו, וזאת בתקופה שאינה עולה על שנה מיום הגשת הבקשה.
  2. הזן אחיד במידה מספקת בתכונות היסוד שלו, כפי שצוינו בבקשה.
  3. תכונות היסוד של הזן יציבות, ותיאורו ותכונותיו של הזן נשמרים אף לאחר שמתבצע בו ריבוי חוזר.

מי זכאי להגנת חוק זכות מטפחים? איפה? ולמי קדימות ברישום?

ככלל, בספר זכויות מטפחים ניתנת לרישום זכות בזן שטופח בישראל (סעיף 3(א) לחוק). יחד עם זאת "אזרח ישראלי או תושב ישראל, או אזרח או תושב של מדינת האיגוד, לרבות תאגיד שהוקם לפי חוק או הרשום בישראל או במדינת האיגוד, כמשמעה בחוק, רשאי לבקש רישום זכות מטפחים בספר הזכויות גם לגבי זן שטופח מחוץ לישראל" (סעיף 3(ב) לחוק

סעיף 9 לחוק קובע עקרון של "כל הקודם זוכה", לפיו במצב בו מפתחי זני צמחים חדשים מבקשים רישום זכות מטפחים בזן אחד, הזכות תירשם לבסוף על שמו של מי שביקש ראשון את רישום הזכות. לכן ישנה חשיבות רבה מאוד להגיש את הבקשה בהקדם האפשרי מיד לאחר פיתוח הזן.

לוגו חקלאות

האם ניתן לקבל פטנט על זן חדש של צמח?

בשונה מאמצאה כשירת פטנט המוגנת על פי חוק הפטנטים, חוק זכות מטפחים מעניק הגנה לזני צמחים ולא לטכנולוגיה המוגנת מכוח חוק הפטנטים. עם זאת, ההגנה שמוענקת למפתח זן הצמחים/ חקלאי היא הזכות למנוע מאדם לנצל ללא רשותו או לנצל שלא כדין את הזן שעליו רשומה הזכות. כל ניצול שכזה ייחשב כהפרה של הזכות. זכותו של מפתח זן הצמחים/ החקלאי תחול גם על זן שנגזר מהזן שמוגן. זן נגזר הוא זן שתואם לזן המקורי במאפייניו העיקריים, שאינו שונה באופן ברור מהזן המוגן, ושייצורו מצריך שימוש חוזר בזן המוגן.

צמח 2

משך תקופת ההגנה על זן חדש

תקופת זכות מטפחים היא למשך 20 שנה מהיום שנרשמה, ובזני גפנים, עצי פרי, עצי יער וכל צמח רב-שנתי אחר, הזכות תהיה תקפה למשך 25 שנים מהיום שנרשמה. עם זאת, שר החקלאות יהיה רשאי לקבוע תקופה ארוכה יותר, וזאת לפי שיקול דעתו.

יש לכם זן צמחים חדש שפיתחתם וטרם נראה בעולם? פנו אלינו לטלפון 03-6966484 או ב"צור קשר". אין באמור לעיל כדי להוות משום חוות דעת כלשהי. מומלץ להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום.