זכויות יוצרים באופנה, מאת עו"ד יוסי סיוון

זכויות יוצרים באופנה

האם ניתן להגן על דגמי אופנה באמצעות דיני זכויות היוצרים?

ניתן לחלק את הדיון בנושא הגנת זכויות היוצרים על דגמי לבוש ואופנה לשניים:

א. הדוגמאות המודפסות – הדוגמאות המודפסות על הבד, כגון הדפסים, איורים, קישוטים וכו' עשויות להיות מוגנות בזכות היוצרים וזאת במסגרת היותן יצירות אומנותיות, אך זאת בכפוף לכך שהן עונות על הגדרת המקוריות.

ב. דגמי הלבוש עצמם – ההגנה על הדגם עצמו כיצירה אומנותית כפופה למבחנים הרגילים בדיני זכויות היוצרים, קרי שהושקעו בו כישרון ויצירתיות וכן שיש בו משום מקוריות. יחד עם זאת, גם אם הדגם עונה על הקריטריונים האלו, עדיין יש לבחון גורמים נוספים:

פונקציונאליות ושימושיות – במידה והדגם מוכתב כל כולו על ידי שיקולים פונקציונאליים וצורת הגוף ואין בו כל מרכיבים ייחודיים, אזי שסביר להניח שלא תינתן הגנה.

האם דגם הלבוש ראוי להירשם כמדגם ? סעיף 7 לחוק זכות יוצרים מונע הגנת זכויות היוצרים ממוצר הראוי להירשם כמדגם. בתי המשפט לא אחת החילו הוראה זו על פרטי לבוש וקבעו, כי מאחר ודגמי הלבוש לא נרשמו כמדגם הם אינם ראויים להגנת זכויות היוצרים (ראה למשל ת.א 1984/04 אלה גונן נ' פשוט ייבוא ושיווק ואח').

מהו אם כן, דגם לבוש הראוי להירשם כמדגם?

סעיף 7 לחוק זכות יוצרים קובע כי, לא תהא הגנה של זכות יוצרים במדגם, אלא אם אינו משמש ואינו מכוון לשמש לייצור תעשייתי. פריטי לבוש מיועדים בדרך כלל לייצור תעשייתי, ועל כן לכאורה אינם זכאים להגנת זכויות יוצרים. אלא שבהתאם לתקנות המדגמים ייצור תעשייתי הוא כשהמדגם מיועד להיות מועתק מעל לחמישים עותקים, כגון מכנסיים חצאיות, חולצות וכו'.

מנגד, כאשר מדובר בדגמי לבוש ייחודיים, כגון בגדי מעצבים שייוצרו בפריטים בודדים בלבד, נראה כי לא יחול הסייג האמור. כך למשל, בתי המשפט קבעו, כי שמלות כלה, שמכל דגם שלהן יוצרו יחידות בודדות בלבד, אינן נחשבות כמוצר המיועד לייצור תעשייתי ועל כן אינן נכללות בסייג האמור וחוסות תחת הגנת זכויות היוצרים כ"יצירה אומנותית" (המ 107425/98  107425/98  NINA.B עיצוב בלבן בע"מ נ' זלסובסקי ולה ספוסה רויאל)

עוד נקבע בהקשר של זכויות יוצרים באופנה, כי כשמדובר במוצרי אופנתיים ועונתיים שאורך חיי המדף שלהם קצר יחסית, רישום מדגם אינו מעשי ובתי המשפט מעניקים סעדים זמניים המגנים על דגמים המואפיינים בחדשנות, יחודיות ומקוריות מפני העתקה, גם ללא רישום.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא ומומלץ להיוועץ עם עורכי דין הבקיאים בתחום.

פנה לעו"ד יוסי סיוון, עו"ד קניין רוחני בטלפון 03-6966484 או באמצעות צור קשר

0 תגובות

השאר תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה