535

ביהמ"ש בארה"ב: מכירת קבצי מוזיקה "יד שנייה" מפרה זכויות יוצרים

האם זה חוקי למכור הלאה קבצי מוזיקה שנרכשו כחוק?

אתר האינטרנט ReDigi עוסק במסחר אלקטרוני של קבצי מוסיקה. האתר מאפשר מכירת קבצי מוזיקה שנרכשו על ידי המשתמשים למשתמשים אחרים כקבצי "יד שניה" במחירים זולים יותר מהמחירים שבו הם נרכשו. חברת התקליטים Capitol Records המאגדת זכויות של אמנים ומפיקים מוזיקליים הגישה נגד האתר ReDigi תביעה לצו מניעה ולתשלום פיצויים בבית המשפט הפדרלי בניו יורק בגין הפרת זכויות יוצרים בקבצים הנמכרים באתר.
האתר טען להגנתו כי מאחר והקבצים נרכשו כדין הרי שבמסגרת דוקטרינת המכירה הראשונה רשאי האתר לסחור בהם הלאה למשמשים אחרים כשם שנעשה בספריות ובחנויות ספרים ברחבי העולם. בהתאם לדוקטרינת המכירה הראשונה כל מי שרכש עותק של יצירה מוגנת רשאי בכפוף לתנאים מסוימים למכור אותה הלאה כמוצר "יד שניה".
השופט ריצ'רד סאליוואן דחה את טענת ההגנה של האתר וקבע כי במקרה זה דוקטרינת המכירה הראשונה אינה חלה שכן האתר אינו סוחר בקובץ המקורי, אלא מאפשר ליצור עותק מהקובץ המקורי ולסחור בו.
בית המשפט קבע, כי כדי שהמכירה השנייה של הקבצים הדיגיטליים תתבצע, על המשתמש ליצור עותק אחר של הקובץ, ואף אם העותק המקורי נמחק מהשרת ולמעשה לא התרחש מצב בו היו קיימים שני קבצים בעת ובעונה אחרת. כלומר מתרחשת מכירה של עותק חדש של הקובץ המקורי ולא של הקובץ המקורי ועל כן לא חלה הגנת המכירה הראשונה.
חברת ReDigi הודיעה שהיא תערער על פסק הדין. חשוב יהיה לעקוב אחר התפתחות הנושא של מסחר בקבצים משומשים, שכן נראה כי טרם נאמרה המילה האחרונה.

0 תגובות

השאר תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה